Biskupská vysviacka brata Dávida Tencera

Sv. Otec František vymenoval nášho spolubrata Dávida Tencera za biskupa diecézy Reykjavík na Islande. Nastupuje po Mons. Petrovi Bürcherovi. Vysviacka sa konala 31. okt. 2015 na islande. Okrem niektorých kapucínov zo Slovenska priletelo na vysviacku okolo stvky veriacich.

Brat Dávid doteraz pôsobil ako farár vo farnosti S. Þórlákur v Reyðarfjörðure. Vo funkcii nahradil Mons. Petra Bürchera, ktorý podal žiadosť o uvoľnenie z úradu.Biskupská vysviacka sa uskutočnila v Katedrále Krista Kráľa v Reykjavíku. Svätiteľom bol doterajší biskup Reykjavíku Mons. Peter Bürcher a spolusvätiteľmi apoštolský nuncius Islandu Józef Henryk Nowacki (bývalý apoštolský nuncius na Slovensku) a žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Na vysviacke sa zúčastnilo takmer sto rodákov zo Slovenska a mnohí bratia kapucíni.

Dávid sa narodil 18. mája 1963 v Novej Bani. Po štúdiách v Bratislave bol vysvätený za kňaza 15. júna 1986 a inkardinovaný do diecézy Banská Bystrica, kde pôsobil štyri roky ako kaplán. V roku 1990 vstúpil do Slovenkej provincie bratov kapucínov (v tom čase pôsobil ako farár v Podkoniciach).  V roku 1994 zložil večné sľuby. Po noviciáte pokračoval v licenciátnych štúdiách v Ríme.

Následne bol farárom v Holíči, v roku 1996 založil v Hriňovej kláštor, ktorý bol formačným domom pre kapucínskych postulantov. Tu Dávid až do roku 2002 pôsobil ako rektor a predstavený domu. V roku 2003 sa stal predstaveným v žilinskej komunite. Napokon v roku 2004 odišiel na Island s poslaním založiť kapucínsku misiu. Začínal ako kaplán vo Farnosti Stella Maris v Reykjavíku, neskôr sa stal farárom Farnosti sv. Pórlákura v mesteReydarfjordur, kde pôsobil až doteraz.

V r. 2008 Diecéza Reykjavík slávila 40 rokov svojej existencie. Biskup Reykjavíku je členom sedemčlennej biskupskej konferencie škandinávskych krajín, vrátane Dánska, Grónska, Fínska, Islandu, Nórska a Švédska. 

Diecéza Reykjavík je dva a pol krát rozľahlejšia ako Švajčiarsko a rozprestiera sa naprieč ostrovom na 103 000 km2 s približne 320 000 obyvateľmi. Na celom ostrove žije roztrúsených 13 000 katolíkov. Prvá evanjelizácia ostrova sa datuje do 10. storočia. 

Dnešný Island je krajinou, kde žije, čo sa škandinávskych krajín týka, najväčšie percento (3,5%) katolíkov. Katolícka cirkev na Islande je mladá, dynamická a narastá. Je tam desaťkrát viac krstov ako pohrebov. Dôležitou udalosťou v Diecéze Reykjavík bola návšteva pápeža Jána Pavla II. v r. 1989. V roku 2014 na 25. výročie jeho návštevy biskup Bürcher zasvätil nový kostol a novú farnosť v rozsiahlom regióne Keflavík sv. Jánovi Pavlovi II. V roku 2013 bolo na Islande publikované prvé vydanie Rímskeho misála v islandskom jazyku a odvtedy sa používa vo všetkých tamojších farnostiach (Zdroje: VIS / en.catholica.is)


Piatok, 23. Február 2018
Meniny má Roman(a)