1. máj 2017

Dňa prvého mája to opäť vypuklo ... nielen na našich jarných lúkách do rôznorodých farieb, ale aj priamo v Strede Európy, svätojánskom kostolíku. Tento deň je významný pre celú univerzálnu Cirkev, kedy slávi sviatok sv. Jozefa robotníka.

Slávnostnú svätú omšu, čo sa týka liturgie, si vzal pod patronát náš kapucínsky študentát z bratislavskej komunity: Hlavným celebrantom bol br. Ondrej, kazateľom diakon br. Martin. O obohatenie liturgie svojou hudbou sa postarali br. Matej (gitara) a br. Tadeáš (bicie). Spevom sa pridalo aj talentované dievča Dida. rodáčka z Kremnice.

Počas kázne br. Martin poukázal na ťažkosti v živote sväté Jozefa, ktorý sa musel veľakrát zriecť svojej vlastnej predstavy o živote. Zároveň vyzdvihol jeho príklad kresťanského života práve v tom, že napriek tomu všetkému dôveroval Bohu a bol mu poslušný. Stručným prierezom jeho života zvýraznil jeho ľudskosť. Každý z nás bol pozvaný zamyslieť sa, čo si osobne môžeme od svätého Jozefa vziať ako inšpiráciu do vlastného života.

Po slávnostnej svätej omši nasledovala veľká oslava vonku pri kostole - kotol gulášu a kotol kapustnice, ktoré pripravili br. Pavol spolu s br. Štefanom, sa vyprázdnili do dna. Počasie bolo naozaj vymodlené - slnko krásne svietilo (až niektorých pripieklo :-) ), čiže ľudia sa mohli zhovárať, spievať si pri gitare s br. Milošom a Matejom alebo sa poprechádzať po okolí do neskorého poobedia.

Odhadom sa tejto milej udalosti zúčastnilo približne 350 ľudí - nuž, tradícia oslavy nášho kláštorného patróna sa rozvíja a nám bratom kapucínom to robí radosť. Jeden postarší rodák sa so slzami na krajíčku podelil: "Som veľmi rád, že sa svätojánsky kostol stáva opäť živým pútnickým miestom, kde neprichádzajú iba starí ľudia, ale aj mladí. Pripomína mi to moje detstvo." Bohu vďaka za to, že nás zhromaždil v tak hojnom počte a dáva nám za vzor čnostného života svätého Jozefa. Veríme, že sa opäť takto spolu stretneme aj nabudúce!"

Kremnické Bane, 1.5.2017, Lukáš P.


Piatok, 23. Marec 2018
Meniny má Adrián