Detský tábor 7-13.7.2014

Tradičný hriňovský tábor začal v pondelkové slnečné ráno. S veľkým počtom detí (50) sme sa presunuli smerom na Kokavu do rozľahlej chaty. V strmom kopci v údolí medzi stromami bola učupená naša egyptská továreň na tehly. A už sa dostávame k hlavnej téme: Zázraky Pánove v Egypte (10 egyptských rán).

Prichádza Áron (Rasťo) a povzbudzuje k trpezlivosti v ťažkej práci. Hľadáme stratené egyptské písmo a snažíme sa ho vylúštiť. Keď sa nám to namáhavom behu do kopca podarí, vieme kto kde patrí.  Rozdelili sme sa na Židov a Egypťanov, ktorí boli v rodinách a vybrali si svoje mená. Čaká nás úmorné vyrábanie papierových tehiel pod dozorom krutých dozorcov (Paťo), ktorí nešetria nikoho. Prvý deň v Egypte máme za sebou a unavený zaspávame veľmi neskoro.

V utorok ráno na scénu prichádza Mojžiš (Lubo) a zajakavo oznamuje, že Boh Jahwe sa chystá oslobodiť Izrael z pazúrov faraóna (Tomáš). Ten schádza zo svojej komnaty a zasadá na trón medzi dvoch egyptských bohov. Sprievod tvorí faraónov syn (Rudko), jeho pestúnka (Veronika) a správca Putifar (Maťa). Keď mu Mojžiš ukáže palicu meniacu sa na hada a malomocnú ruku, faraón neuverí. Odmieta prepustiť ľud ba zvyšuje dennú normu. Na Mojžiša sa znesú výčitky  a reptanie. Výroba tehiel je náročná ale čaká nás rajčinová polievka, predzvesť prvej rany. Poobede ideme na lúku, chceme utiecť z Egypta, ale musíme sa vrátiť lebo nás sledujú. Premočení do nitky sa vraciame pred faraóna a všetka voda sa mení na krv. Prvému varovaniu neuverí a odchádza. Deň končíme svätou omšou.

Tretí deň sa počasie zhoršuje, začína stúpať Níl a začíname stavať faraónov chrám podľa jeho plánov a pod jeho dozorom. Egypt zaplavujú žaby a my ich ešte aj vyrábame, večer máme preteky o najlepšieho krotiteľa a trénera (vyhráva Mišo). Z múky vychádzajú muchy a komáre. Faraón neustupuje a jeho kňazi (Rišo a Maťo) sa snažia svojimi čarami dokázať, že zázraky sú len čary.    

Vo štvrtok sa vyjasňuje, Mojžiš predpovedá smrť egyptského dobytka, ale faraón sa len smeje. Prichádza na svojom koni a môžeme si na ňom zajazdiť. Po čase prichádzajú sluhovia faraóna a ohlasujú mor na všetkom statku. Poobede sa stretne Mojžiš s faraónom a z popola vo vzduchu sa tvoria vredy. Faraón sprevádza Izraelitov na lúku a my tam chceme obetovať Bohu. Keď každá skupina obetuje kravy, svine, baránky, holubice a ostatnú hydinu musíme sa vrátiť. Sv. omša je záverom.

V piatok sa začína deň sv. omšou lebo nás čaká náročný deň pod páliacim slnkom. Začíname stavať druhý chrám pre faraóna a z tehiel začínajú vyrastať obrovské stavby. Na zem padá ľadovec a hrmí. Ľad je všade. Na egyptských stanovištiach hráme o body. Sú tam hádanky, labyrint, trénovanie šikovnosti a trpezlivosti.... Ako každý deň nás čaká chutná večera od šikovných kuchárok. V tom zajatí sme sa mali naozaj dobre, hlavne čo sa týka jedla.  Aj keď faraón má na večeru kobylky, ktoré sa rozmnožia a rozutekajú všade. Večer máme jarmok s kolotočmi, dobrotami, súťažami a burzou. Platí sa lístkami, ktoré sme získali cez deň za šikovnosť v jazde, zlaňovaní, výrobe náramkov a príveskov a hre s loptou. Pozor deň sa nekončí, ale máme nočnú hru v temnote s posmrtnou maskou a hrôzostrašnými zvermi.

Predposledný deň tiež začína sv. omšou a hneď sa objavuje tma, ktorá znemožňuje Egypťanom oddychovať, ale my máme svetlo. Faraón sa nahnevá a nechce Židov ani vidieť. Doobeda súťažíme a dokončujeme chrámy a sochu bôžika, ktorý ich stráži. Poobede máme výlet. Posilníme sa nekvaseným chlebom a vodou, lebo očakávame skorý odchod. Ale aj tak sa vraciame neskoro večer a slávime paschu. Baránok je zabitý a veraje pokropené jeho krvou. V noci je pre starších Židov pripravená hra, kde získavajú peniaze.

Ráno sa rozoznie úpenlivým nárekom, plačú egyptské matky, ale najviac faraónova žena. Faraón nás so žiaľom a hnevom vyháňa. Beriem si všetko so sebou aj včera získané peniaze. Konečne sme slobodní. Deti pomaly odchádzajú a animátori ničia stopy a dôkazy. Posledné autá odchádzajú a odvážajú posledných zajatcov, ktorí sa už tešia na pokojné prázdninové dni.    

 

(31. júl 2014, z Hriňovej br. Ľubo)


Piatok, 23. Marec 2018
Meniny má Adrián