Hriňová - Raticov vrch

Kapucíni sú na Hriňovej od roku 1996. Náš kláštor nie je v centre mestečka. Nachádza sa na "lazoch" - osadách, ktoré sa rozprestierajú po celom širokom okolí Hriňovej, na Raticovom Vrchu vzdialenom od centra asi 5 km. Hriňová je neveľké mestečko pod Poľanou, s typickým folklórom. Má do 9000 obyvateľov, z toho asi 3000 žije na okolitých lazoch. Po ceste, ktorá prechádza popri našom kláštore premáva pravidelne autobusová linka: Hriňová - Detva, cez Zánemeckú.

S iniciatívou na stavbu kostola prišiel pán Jozef Ďurica žijúci na Raticovom Vrchu. Základný kameň kostola posvätil 23.5.1992 otec biskup Rudolf Baláž. Kostol bol svojpomocne postavený a o dva roky, 13.10.1994 bol otcom biskupom Rudolfom Balážom posvätený. Kapucíni prišli na Hriňovú 1. augusta 1996. Pri kostole vyrástol kláštor, ktorý je zasvätený Sv. anjelom strážnym. Základný kameň posvätil 2.10.1996 p. Ján Marián Riecky. Kláštor posvätil jednoduchým požehnaním gvardián domu 1.1.1998.

Od tej doby je tento kláštor domom postulátu, teda sem prichádzajú na skúsenosti tí, ktorí sa chcú stať kapucínmi. Ich formácia trvá necelý rok a spočíva v teoretickej časti (základné znalosti kresťansko - katolíckej viery, základy rehoľného a františkánskeho života) a v praktickej časti (schopnosť žiť v komunite, schopnosť postarať sa o seba i o iných - varenie, pranie, udržanie poriadku a pod. Ochota k službe blížnym - duchovná i fyzická pomoc ľuďom v okolí, najmä biednym, alebo ľuďom žijúcim na okraji.) Formáciu má na starosti nielen magister postulantov, ale v podstate aj celé bratstvo, ktoré v súčasnosti tvoria štyria bratia. Typickou aktivitou kláštora je organizovanie tzv. fatimských pútí vždy na 1. sobotu v mesiaci. Púť začína o 14:30 akadémiou, o 15:00 sa modlíme sv. ruženec a po ňom o. biskup celebruje sv. omšu pre pútnikov.‹‹ späť
Sobota, 17. Február 2018
Meniny má Miloslava