Historický seminár - rok 2003

Akcia "K" (likvidácia kláštorov komunistickým režimom)

miesto: Kláštor kapucínov, Pezinok
termín: november 2003
Zborník zo seminára nájdete tu.


Osudy, spomienky a svedectvá

Chceme vám priblížiť osudy, spomienky a svedectvá bratov kapucínov Slovenskej provincie, ktorí boli počas obdobia komunizmu prenasledovaní a väznení. Poučením príbehov je nie len to, že dobro má vždy posledné slovo, ale aj to, aká je vzácna sloboda, ktorú dnes považujeme za samozrejmosť.

br. Metod Ján Janovský, kapucín

P. Metod stručne opísal zatýkanie bratov a prevoz do komunistických koncentračných táborov. Uvádza aj kto bol na koľko odsúdený. Prečítajte si úryvok z pamätí:
"...„Barbarská noc" v kapucínskom kláštore v Bratislave nastala v noci z 3. na 4. mája 1950. Okolo 30 verejných a tajných policajtov vtrhlo do kláštora a obsadilo ho. Potom v jednom autobuse - asi 10 kňazov a laických bratov deportovali a odviezli do koncentračného kláštora vo Svätom Beňadiku. V druhom autobuse odlifrovali 13 klerikov bohoslovcov do Kostolnej, kde potom pracovali v nanútených prácach na „Priehrade mládeže"...."
(Opis udalostí si môžete prečítať a stiahnuť vo formáte PDF.)

br. Alojz Karol Horváth, kapucín

Za konšpiráciu, rozvracačstvo a iné vymyslené prvky bol P.Alojz väznený, kruto vypočúvaný a napokon odsúdený. Zanechal nám spomienky na tieto ťažké chvíle. Úryvok zo spomienok:
"...Bol som odsúdený na tri roky, na stratu občianskych práv a stratu majetku. Proti rozhodnutiu sme sa ja a páter Šebastián odvolali na najvyšší súd do Prahy. Ostatní dvaja prijali rozsudok a šli do výkonu trestu do Valdíc. My sme išli na odvolací súd. Prevoz bol veľmi ťažký, boli sme oddelení, nemohli sme ísť na WC. Cestou sme sa zastavovali vo viacerých väzniciach, kde priberali väzňov, takže to dosť dlho trvalo..."
(Spomienky P.Alojza si môžete prečítať a stiahnuť vo formáte PDF.)

br. Tomáš Konc, kapucín

Bol väznený a perzekvovaný za pašovanie náboženskej literatúry v 80-tich rokoch. V tom čase napísal Denník z väzenia. Úryvok z denníka:
"...Keď na mňa v ten deň na vojenskej posádke, do ktorej sme boli privezení vytiahol nejaký muž v civile obušok, chcel ma zaiste zastrašiť. Po mojom posmelení: "Bi!" sa na mňa oboril, prečo mu tykám. Ospravedlnil som sa s prívetivým úsmevom na perách a on ma len jemne klepol obuškom po kolenách a zanietene odišiel. I keď mi odvtedy obuškom nikto ani len nehrozil, počas ďalšieho mesiaca som zistil, že aj rukami možno človeka biť a dá sa mu dokonca ublížiť aj bez fyzického násilia. Dodnes neviem koľko toho unesiem, ale moju prosbu, aby som nebol skúšaný nad svoje sily, vypočul Nebeský Otec do písmena..."
(Denník si môžete prečítať a stiahnuť vo formáte PDF.)‹‹ späť
Pondelok, 23. Apríl 2018
Meniny má Vojtech